×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
اهمیت گفتگو در روابط زناشویی

اهمیت گفتگو در روابط زناشویی: شکایتی که بیشتر زوجین در کیلینیک های روانشناسی ,  در محاورات روزمره و تعاملات اجتماعی شان بیان می کنند , این است که : همسرم هیچ وقت متوجه منظور من نمی شود, ما حرف هم رو نمی فهمیم ,اصلن من و همسرم نمی توانیم با هم صحبت کنیم.

 گروه سایتهای ایرانیان : وقتی با جملاتی از این دست روبرو می شویم , اولین پیامی که به من شنونده می رسد , خلاء مهارت گفت و شنود یا همان گفت و گو در این نوع تعاملات است. ما می دانیم که  ارتباط امری دو سویه است ؛ یعنی یک گوینده دارد و یک شنونده که به صورت کلامیو یا غیر کلامی پیام هایشان را با هم رد و بدل می کنند تا مقصودشان را به طرف مقابل برسانند.پس هدف از ارتباط انتقال پیام است.

 

خب در اینجا این سوال ایجاد می شود که چه اتفاقی می افتد که انتقال پیام ناقص صورت می گیرد و هدف گوینده و نیاز شنونده راتامین نمی کند؟خوب است بدانیم هر پیامی که می فرستیم , چه کلامی باشد و چه غیر کلامی باید هم فرستاده و هم در یافت شود ؛یعنی اگر من پیامی به همسرم بفرستم او دریافت نکند به طور مثال , سلام و احوال پرسی کنم, از روزی که گذرانده بپرسم وغیره .

اگر او در حال انجام کاری باشد مثلن تلویزیون ببیند , جاروبرقی بکشد که به خاطر صدای موجود صدای مرا نشنوند , در اینجاارتباطی صورت نگرفته چون پیامی منتقل نشده است.

 

مورد بعدی که مشکل بسیاری از زوجین است , سوءتفاهمی است که در دریافت پیام از سوی همسرشان برایشان ایجاد می شود.شرایطی رو در نظر بگیرید که پدرخانواده به دلیل مشکلاتی که در کار یا مسائل مالی دارد گمان می کند آن طور که باید درمسئولیت هایش موفق نبوده و خود را شرمنده ی خانواده اش می داند ؛ اما همسر او با دیدن اخم و ناراحتی اش ( پیام غیر کلامی ) گمان می کند که در مشکل همسرش نقش جدی دارد , همسرش از دست او ناراحت است و به گونه ای خود را در ایجاد مشکل سهیم می داند.

آنچه ما در اینجا شاهدش هستیم پیام کلامی است که صادر نشده اما براساس حالات چهره و بدن همسر پیام دریافت شده و در آخر بهایجاد سوءتفاهم دامن می زند. پس در اینجا آگاهی هرچه بیشتر ما در رابطه با اصول گفتگو ما را نه تنها در رابطه با همسرمان بلکه در تعاملات اجتماعی مان یاری می کند.

اصولی که در گفتگولازم است بدانیم تا تعامل موءثری داشته باشیم به شرح زیر است:

۱) ما نمی توانیم  گفتگو نکنیم , خود گفتگو نکردن هم خود نوعی گفتگو محسوب می شود . مثلن اینکه اعتراضی داریم اما سنگرسکوت را برگزیدیم و یا خسته هستیم و تمایلی به گفتگو نداریم . همه ی این موارد فارغ از نیت ما نوعی گفتگو هستند اما از نوعناکارآمد و فرد مقابل را به واکنش وا می دارد. سکوت زمانی که باید گفتگویی صورت گیرد نه تنها شرایط را بهبود نمی بخشد بلکهخود می تواند ایجاد کننده سوءتفاهم های بسیار باشد.

۲) زمانی ما می توانیم پیام سالمی را انتقال دهیم که هم در فرستادن پیام و هم در دریافتش کسب مهارت کنیم. بیشتر اوقات مامنظورمان چیز دیگری ست اما برداشت همسر و یا طرف مقابل بسیار متفاوت از مقصود ماست.

در ارسال و دریافت پیام باید نکات زیر را مد نظر داشته باشیم:

*پیامی که ارسال می کنیم.

*پیامی که منتقل می کنیم .(پیام اصلی )

*پیامی که تصور می کنیم منتقل کرده ایم .

* ودر آخر پیامی که فرد مقابل دریافت می کند.(شیری , ۱۳۸۷)

به عنوان مثال : زنی می خواهد با همسرش وقت بیشتری بگذراند و بیشتر مورد توجه او باشد. ( پیامی که می خواهد منتقل کند.)

به همسرش پیشنهاد می دهد که آخر هفته به سفر بروند .( پیام واقعی ) و تصور می کند که او را متوجه کردم که نیاز است بیشتر با هم وقت بگذرانیم. در نهایت همسرش این پیام را دریافت می کند ” اصلن شرایط رو درک نمی کنه , می دونه من چقدر حجمکارهام زیاده.” می توانید مشاهده کنیدکه در این میان پیام واقعی کاملن مخدوش شده است و نه گوینده توانست منظورش رو انتقالدهد و شنونده مقصود گوینده را به درستی درک کرد.

 

ما تنها زمانی می توانیم مطمئن شویم که همسر و یا طرف مقابل مقصود ما را متوجه شده و پیام را دریافت کردند که از آنها بپیرسیم که آیا متوجه کلام ما شده اند یا نه. ما مسئول شفاف تر فرستادن پیام هایمان هستیم.

 

همیشه به مراجعانم می گویم زوج خرسند زوجی هستند که مذاکره کننده های قدرتمندی می باشند.

 


شهرزاد خادم: روانشناس و مشاور/ زوج درمانگر

اطلاعات تماس و تعیین وقت مشاوره حضوری:  ۰۲۱۲۶۶۴۵۱۷۹-۰۲۱۲۶۶۴۵۱۸۱

شماره همراه : ۰۹۰۳۷۱۷۲۹۹۶ 

لینک کانال تلگرام :

true
true
true
true

true