×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
صداي خوب داشتن تنها براي گويندگي کافي نيست

 

 مجله ایرانیان : يک بانوي موفق فن بيان گفت: به اعتقاد من تنها صداي خوب براي گويندگي کافي نيست چيزي که در وجود يک گوينده ماندگار است ذات نيک بين و مهرباني و آگاهي و دانش فرد در حوزه کاري خودش است.

فعاليت‌هاي وي در راديو ايران مهر با هدف معرفي علاقه مندان به گويندگي ، و همکاري با موسسه انسان برتر و مدير برتر در زمينه توليد محصولات آموزشي و علمي در سطح جامعه نمايان است. گفت و‌گويي با اين بانوي خوش آتيه ترتيب داده ايم:

مادر بزرگ مادرم در یکی از روزهای خیلی خیلی دور، از مادرم که کودکی بیش نبود خواست که اگر زمانی دختر دار شد، نام ” بتول ” را بر دخترش بنهد. و اینگونه شد که من به این نام خوانده شدم. شهرتم بنا به یادگار پدر  ” شیخ ” شد به معنای بزرگ خاندان. اصلیتم سیستانی ست.

 

◊ دوران کودکی من با خواندن و شعر گفتن سپری شد 

در تمام دوران کودکی علاقه ی زیادی به شنیدن صدای خودم داشتم. شعر هم میگفتم. شعر هم میخواندم. کتاب های درسی و غیر درسی را به قول پدرم میخوردم. از مجله ها و کتاب ها نمیگذشتم. در مهمانی ها تنها جای مورد علاقه ام کنار کتابخانه ی صاحبخانه بود. اینقدر دیوانه ی خواندن بودم که از روزنامه ی زیر سبزی ها هم نمی گذشتم. این تمام کودکی و نوجوانی ام بود.

 

 

◊ از دوران نوجوانی به گویندگی علاقمند شدم

مدرسه و جشن های آن فرصت خوبی بود برای اجراهایی که علاقه مندی ام را به حرفه ی گویندگی دو چندان کرد. اما این علاقه و شور و هیجان بعد از دوران مدرسه و دبیرستان، دیگر فرصت بروز پیدا نکرد و مثل آتشی به زیر خاکستر، پنهان شد.

در سالهای بعد، کار در مهد کودک و اجرا برای کودکان را انجام دادم و چون هم به بچه ها و هم به گویندگی علاقه ای وافر داشتم، لذت بی انتها و بازخورد خوبی برایم داشت.

بعد از ازدواج و به دنیا آمدن دخترانم تا مدتی تمام چیزهایی که میخواستم را کنار گذاشتم و حتی در رویاها و آرزوهایم هم سراغشان را نگرفتم. غافل از اینکه کسی که مرا بیشتر از خودم دوست داشت و بیشتر از من، به فکرم بود، در تدارکی هیجان انگیز برای برآوردن آرزویم بود.

از طریق همسرم، در کمال شگفتی، شاگرد کلاس های گویندگی واجرا شدم و تحت نظارت و آموزش جناب آقای سعید پور محمودی دوره های مقدماتی، پیشرفته و عالی را گذراندم. در ادامه با همان شیوه ی خاص شگفتانه از طریق همسرم با خبر شدم که در کلاس های سرکار خانم فرزانه معصومیان ثبت نام شده ام. در این کلاس ها موفق به اتمام دوره ی سخنرانی و اجرا شده و دوره ی مربی گری را هم شروع کردم.

 

 

در کلاس ها با کسانی آشنا شدم که برای برطرف کردن مشکلات گفتاری از قبیل تند و جویده سخن گفتن، کشش های غیر معمول در ادای کلمات و نقص در بیان کامل کلمات به گویندگی رو آورده بودند. در بین این دوستان مدیران شرکت ها هم بودند که برای بالا بردن توانایی سخنوری در جلسات اداری و سخنرانی های مربوط به حرفه ی کاریشان شرکت در این کلاس ها را در اولویت زندگیشان قرار داده بودند.شرکت در کلاس ها نه تنها من را به نقاط ضعف و قوت کلامی ام آشنا کرد بلکه آگاهی کاملی از وضعیت گفتار و نقش مهم آن در ارتباط مردم با یکدیگر داد. در پی این آگاهی برآن شدم تا نقشی هر چند کوچک برای آموزش بیان و گفتار بی نقص، ایفا کنم.در تلاش برای بالا بردن کیفیت کار تدریس و دانش همه جانبه برای انجام این کار مهم هستم و به لطف و محبت همسرم و راهنمایی های اساتید بزرگوارم،  به اصلاح گفتار و بیان درست بخصوص در سن کودک و نوجوان می پردازم.

 

◊ صدای خوب فقط برای گویندگی کافی نیست

به این موضوع باور دارم که تنها صدای خوب برای گویندگی کافی نیست. حتی جنس خوب صدا، که در گذشته مخملی اش مورد توجه بود و در حال حاضر به سمت آینه شدن و صاف و درخشان بودن پیش میرود هم کافی نیست. چیزی که در وجود یک گوینده ی ماندگار وجود دارد ذات نیک بین و مهربان و همچنین آگاهی و دانش اوست.

حس کلمات زمانی به دل می نشیند که از سر صدق و محبت و عشق ادا شده باشد. هرچند تکنیک گویندگی لازمه ی کار است اما تکنیک هر چقدر که کامل باشد بدون حس خوب، به دل نخواهد نشست.

 

◊ سخن پایانی …

 

سپاسگزارم از همسر عزیزم کامران مهربانم که خاکسترها را کنار زد و باعث روشن شدن امید و برآورده شدن آرزوهایم شد. همچنین از استاد عزیزم جناب آقای سعید پور محمودی که با محبت و دانش بی حدشون مشوق من بودند. کمال تشکر را دارم و امیدوارم در همیشه در صحت و سلامت باشند.شادمانی و عشق و سلامتی نصیب خانم معصومیان عزیزم، فرزانه ای بی همتا، که خورشید مهربانی اش بی دریغ میتابد. و تشکر به خاطر حمایت هایشان.سپاس از همراهی دوست گرامی ام آقای گودرز ولد بیگی که با حساسیت ها و تحلیل های بجایشان همراهی ام کردند. مشوقم بودند. راهنمایی ام کردند.

 

true
true
true
true

true