×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
روابط اجتماعی و تاثیر خشم در رابطه ی زناشویی

تاثیر خشم در رابطه ی زناشویی

روابط اجتماعی

گروه سایتهای ایرانیان : سلام به کاربران عزیز امروز مطلبی را در مورد خشم و تاثیر آن در روابط زناشویی برایتان آماده کردیم ،در باب تاثیری که خشم و روش های ابراز ناکارآمد آن  روی روابط اجتماعی و خانودگی ما می گذارند همه تا اندازه ای مطلعند. اما آگاهی داشتن صرفن کافی نیست. کنترل این هیجان پرتوان و چگونگی ابرازش یک مهارت است که باید در دوران کودکی و نوجوانی در چهارچوب مهارت های اجتماعی و چگونگی شناخت هیجان ها و در بزرگسالان تحت عنوان مهارت های ارتباطی آموخته شود.

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی

در این یادداشت تمرکز ما روی خشم در رابطه ی زوجین است. بروزو ظهور پرخاشگری ها چه کلامی چه غیر کلامی در حین رابطه بسیار به بدنه و ساختار آن آسیب می زند. ما می خواهیم الگویی که در زندگی های زناشویی آشفته و ناموفق است را دنبال کنیم تا ببینیم چه نکاتی باعث کم رنگ شدن مثلت عشق , احترام و تعهد در زندگی زناشویی می شود. در ازدواج های آشفته خصومت ها و مشاجره های پی در پی در گذر زمان روی نگرش زن و مرد نسبت به یکدیگر تاءثیر زیادی می گذارد. به طور مثال وقتی زن همسرش را تداعی می کند مردی را می خاطر می آورد که کنترل زبانی ندارد و وسیله های منزل را می شکند و مرد هم همسرش را فردی که داد و فریاد بسیار می کند به یاد می آورد.

این تصویر ذهنی به مرور روی مثلثی که پایه های زندگی زوج را تشکیل می دهد , اثر منفی و مخربی می گذارد. البته خشم هیجان مفیدی است که اگر در کانال صحیحش بروز پیدا کند بسیار هم مفید است. مقصود ما آن دسته از باورهایی نیست که ابراز خشم را تحت هر شرایط منع می کنند.

 

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی

همه ی ما عصبانی می شویم این بروز خشمدر چه مسیری حرکت کند مهم است. این چاقو اگر دست شما را برید این نحوه ی استفاده شماست که آسیب زا بوده است.

خیلی از زوج ها گمان می برند که ابراز خشم  تنها راه و اثربخش ترین راه است تا رفتاری را کاهش دهند یاشرایط را به نحو مطلوب و خوش آیندشان تغییر دهند یا فرو نشانند. اما این ابراز خشم شاید در مدت کوتاهی  باعث نبود رفتار ناخوش آیند شود اما پس مدتی آن رفتار با شدت بیشتری دوباره ظهور می کند.در طی زندگی زناشویی پس از مدتی به نظر میاد  تاثیر محبت , توجه و عشق کم تر می شود .

افراد به دلیل مشغله ها و نقش هایی که پذیرفتند از هم غافل می شوند , از نوازش های هم محروم می مانند و سطح رضایتشان از رابطه کاهش پیدا می کند. ممکن است زن یا مرد رفتارهای محبت آمیز طرف مقابل را طبیعی تلقی کنند و در صدد جبرانش برنیایند. در این شرایط و در عدم حضور حس رضایت و خشنودی ممکن است افراد به شیوه های تنبیهی روی آورندوبا ابراز خشمشان بخواهند نارضایتی شان را از وضع موجود نشان دهند. اما این مشاجره ها میزان عشق و محبت در رابطه کاهش داده و ایجاد نگرش های منفی که احساسات منفی نظیر غم , رنجش و ناراحتی ایجاد می کنند. وقتی نگرششما و همسرتان با گفتار ها و رفتارهای نامطلوب تغییر شکل می دهند طبعن رنگ و بوی احساس شما هم تغییر می کند.و در نتیجه حاصل این خصومت ها جزء فرسودگی روانی و تزلزل پایه های زندگی زوج چیز دیگری نخواهد بود و کاستی های رابطه را پر نخواهد کرد.

اگر بخواهیم به ریشه ی مشاجره های زوجین که یکی  دیگری را مقصر در مشکلات موجود قلمداد می کند , بپردازیم : قضاوت های عجولانه و ناپخته , باورها , استاندارها, نگرش های متفاوتبه امور مختلف است که در رابطه ایجاد مشکل می کند.

 

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی

خشم و رنجش شما ناشی از معنایی ست که شما به رفتارهای همسرتان می دهید. به طور مثال امیر می گوید اگر مینو مرا دوست دارد باید به این سفر , میهمانی و….بیاید. حالا اگر مینو موافقت نکند برای امیر معنی اش است این استکه مینو برایش ارزشی قائل نیست , او را دوست ندارد و افکاری از این قبیل. پس این پیش شرط که از باور نادرست امیر برخاسته و معنی که به رفتار مینو می دهد موجب عصبانیت او می شود.

سه گام مهم در کاهش میزان شما بدین شرح است :

اولین قدم برای کاهش شدت خشم در رابطه ی زناشویی قبول مسئولیت خود در وضع موجود است.

دومین قدم تغییر تفکر و افکاری ست که موجب پیش داوری ها و قضاوت های عجولانه می شود.

سومین قدم بررسی معایب و فواید خشمتان است. اینکه بروز این هیجان تا چه اندازه مفید و په ضررهایی داشته است.

فراموش نکنیم نوع نگاه ما , تفسیرو تبیین ما از مسئله ی موجود و اینکه به مشکلمان از چه روزنه ای می نگریم

سبب می شود که رفتاری خشم برانگیز تلقی شود یا نه.

 


 نویسنده : شهرزاد خادم

روانشناس و مشاور/ زوج درمانگر

گروه اندیشه مانا

اطلاعات تماس و تعیین وقت مشاوره حضوری:  ۰۲۱۲۶۶۴۵۱۷۹-۰۲۱۲۶۶۴۵۱۸۱

شماره همراه : ۰۹۰۳۷۱۷۲۹۹۶ 

لینک تلگرام

 

true
true
true
true

true