×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
عواملی که موجب شکست استارت آپ شما می‌تواند باشد

رت پاور، رئیس مؤسسه‌ی مربیگری کارآفرینان Power Coaching and Consulting که تابه‌حال با صدها استارت آپ وکارآفرین در سراسر جهان فعالیت داشته، معتقد است که کارآفرینان در سراسر جهان با مشکلات مشابهی مواجه‌اند. به عقیده‌ی او، تبدیل هر ایده‌ی خوب به یک کسب‌وکار موفق، مستلزم تلاش فراوان، تمرکز بالا، پشتکار و شاید کمی شانس است. به همین جهت در این بخش قصد داریم عواملی را که پاور معتقد است می‌تواند موجب شکست استارت آپ شود را برای شما شرح دهیم.

فضای کسب‌وکار

دانش، عنصر قدرت‌بخش کارآفرینان است. نخستین قدم برای موفقیت هر کارآفرین، دانش عمیق و دقیق در مورد رقابت، الزامات قانونی و پیش‌آگاهی‌ها، اقتصاد فعلی و پیش‌بینی آینده‌ی آن و شیوه تأثیر این عوامل بر صنعتی است که در آن فعالیت دارند. سرمایه‌گذاران بالقوه به دنبال مدیران عامل باهوش و آگاه هستند.

نقش بازاریابی در همه صنایع غیر قابل‌ انکار می‌باشد. بازاریابی است که خصیصه‌ها و مزایای یک محصول را به مشتریان معرفی می‌کند. یک برند مشهور، این وظیفه‌ی مهم را برای شما انجام می‌دهد. همان‌گونه که وب‌سایت Business2Community خاطرنشان می‌کند؛ هویت منسجم و سامان‌مند برند و همچنین لوگوی تأثیرگذار، ثابت می‌کند که شما درک مناسبی از بازار و مشتریانتان دارید و می‌دانید چگونه باید سرمایه‌ی جذب‌شده را به کار بگیرید.

 

 

 

کمبود سرمایه

شیوه تأمین سرمایه‌ی شما هرچه باشد باید برنامه‌ریزی داشته باشید که به مدت دو سال، سرمایه‌ی مطمئنی در دسترس داشته باشید. این سرمایه باید به کمک یک طرح کسب‌وکار ایده‌آل، احتمالاتی مانند هزینه‌ی تست مجدد محصول، شکست‌های فروشندگان یا معوقات غیرقابل‌ پیش‌بینی دیگر را پوشش دهد.

عدم یادگیری درس‌های ضروری

شما باید به خودتان، محصولات و خدمات جدیدتان ایمان داشته باشید؛ با این حال توصیه می‌شود از کمک چند مشاور باتجربه نیز بهره ببرید و به درس‌هایی که آن‌ها در دوران حرفه‌ای خود آموخته‌اند، توجه داشته باشید. سپس توصیه‌های آنان را در تصمیم‌گیری‌هایتان مد نظر داشته باشید.

دارایی‌های محافظت‌نشده

احتمال دارد ایده‌ی کسب‌وکار شما، خصوصیت‌های ویژه یا پتنت‌های ارزشمندی را شامل شود. متأسفانه دور از ذهن نیست که افراد سودجو، تلاش کنند این ایده‌ها را به سرقت ببرند. با همکاری یک حقوقدان کسب‌وکار، یک طرح جامع حفاظت از دارایی را گسترش دهید و اطمینان حاصل کنید که همه‌ی ایده‌ها، محصولات و دارایی‌هایتان را پوشش داده‌اید.

 

 

 

مشکلات کارکنان

بااینکه این مورد غالباً دست کم گرفته می‌شود، ولی خطاهای کارکنان می‌تواند صدمات و هزینه‌ی فراوانی می‌تواند به کسب‌وکارتان وارد کند. به این هشدارها توجه کنید: استخدام پرسنل را به وقتی موکول کنید که درک کاملی از اصول کسب‌وکارتان به دست آورده باشید، ضعف‌های خودتان را به‌خوبی بشناسید و مسئولیت‌های لازم را به سایر متخصصان محول کنید، انگیزه‌ها و مشوق‌های متقاعدکننده‌ای برای جذب و حفظ کارمندان برتر بیابید.

رکود و ایستایی

تعدادی از کارآفرینان زمانی‌که با چالش‌های سخت روبرو می‌شوند، از هرگونه اقدامی سر باز می‌زنند. همیشه به خاطر داشته باشید که ایستایی و اقدام نکردن به سقوط کسب‌وکارتان منجر خواهد شد. عمل و اقدام است که شما را به جلو سوق می‌دهد. درصورتی‌که احساس کردید شرایط فعلی شما را می‌ترساند یا به رکود وامی‌دارد، گروهی از مشاوران را جمع کنید، به توصیه‌های آن‌ها گوش دهید و مسیری که شما را از بحران رهایی می‌دهد، انتخاب نمایید.

نادیده گرفتن فرهنگ استارت‌آپ

چه عاملی به کارمندان جدیدتان به‌عنوان یک تیم انگیزه می‌دهد تا راه رسیدن به اهداف را طی کنند؟ زمان کافی صرف کنید و فرهنگ‌ سازمانی مناسبی برای شرکتتان گسترش دهید؛ فرهنگی که به خودتان و کارمندانتان انرژی و انگیزه می‌دهد تا کنار هم با اشتیاق و علاقه کار کنید.

 

 

رویکرد غیر متمرکز برای جذب مشتریان

مشتریان پایه را به‌صورت ویژه تعریف کنید و یاد بگیرید به درخواست‌های حاشیه‌ای و خارج از برنامه‌ که کسب‌وکارتان را از مسیر رشد منحرف می‌کنند، جواب منفی بدهید. روی اهداف اصلی کسب‌وکارتان تمرکز داشته باشید و انگیزه‌های شروع به کارتان را به خودتان یادآوری نمایید.

نادیده گرفتن علایم تغییر

فکر می‌کنید همه‌ی پروسه‌ها را صحیح اجرا کرده‌اید اما به نتیجه‌ی دلخواه نرسیده‌اید؟ شیوه حل مشکل شما این است که یک گام به عقب بردارید، همه‌چیز را مجددا ارزیابی کنید و در صورت لزوم، برندسازی جدیدی داشته باشید.

 

true
true
true
true

true